Przywóz zwierząt
Ogólne warunki przywozu
UWAGA ! Od dnia 21 kwietnia 2021 r. wchodzi w życie rozporządzenie (UE) 2016/429 - „Prawo o zdrowiu zwierząt” oraz akty do niego wykonawcze i delegowane. Warunki przywozu zwierząt określone są w rozporządzeniu (UE) 2020/692. Więcej informacji na temat nowych przepisów dostępne jest tutaj.
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, przywóz zwierząt kopytnych, ptaków, zwierząt akwakultury, małp (Simiae i Prosimiae), pszczół (Apis mellifera), trzmieli, zającowatych, norek, lisów oraz psów, kotów i fretek jest możliwy, jeżeli:
- zwierzęta pochodzą z państw trzecich lub ich części, które znajdują się na listach ogłaszanych przez Komisję Europejską;
- spełnione są wymagania zdrowotne dla zwierząt, określone przy przywozie danego gatunku zwierząt, dotyczące m. in.:
- stanu zdrowia przywożonych zwierząt,
- gospodarstw, innych miejsc przetrzymywania zwierząt oraz stad lub obszarów, z których pochodzą zwierzęta,
- okresów przebywania zwierząt w danym państwie lub na określonym obszarze tego państwa,
- sposobu ustalania pochodzenia zwierząt,
- przeprowadzenia kwarantanny,
- sposobu i zakresu prowadzenia dokumentacji oraz okresu jej przechowywania,
- środków transportu i warunków transportowania zwierząt;
- przesyłka zwierząt jest zaopatrzona w oryginał świadectwa zdrowia, które powinno:
- być zgodne ze wzorem określonym dla danego rodzaju zwierząt;
- być wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii tego państwa trzeciego, z którego są przywożone zwierzęta;
- być sporządzone co najmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola graniczna, oraz państwa członkowskiego Unii Europejskiej miejsca przeznaczenia zwierząt;
- potwierdzać, że zostały spełnione wymagania zdrowotne dla zwierząt, w tym wymagania określone w przepisach Unii Europejskiej.
Wymagania określone w prawie unijnym i krajowym oraz wzory świadectw zdrowia
- Koniowate
- Małpy, zającowate, norki i lisy
- Kopytne inne niż koniowate
- Psy, koty, fretki
- Pszczoły / trzmiele
- Ptaki
- Zwierzęta akwakultury
- Pozostałe zwierzęta
Wymagania nie dotyczą zwierząt przeznaczonych wyłącznie na tymczasowe wypasanie lub na cele pociągowe, w pobliżu granicy Rzeczypospolitej Polskiej z państwami trzecimi.
Ograniczenia w przywozie
Format | Nazwa pliku | Data publikacji | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|---|
doc |
Zakazy importowe
ilość pobrań: 7710
|
2022-03-14 12:43 | 42.5KB | Zakazy importowe 42.5KB |
Warunki transportu
W przypadku importu zwierząt z krajów trzecich do Unii Europejskiej należy spełnić wymagania weterynaryjne w ochrony zwierząt podczas transportu.
Kwestie dotyczące transportu zwierząt na terenie Unii Europejskiej szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady nr 1/2005. Dokumenty określone w ww. akcie prawnym są niezbędne do transportu zwierząt na terytorium UE. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
W przypadku transportu zwierząt droga lotniczą należy pamiętać o spełnieniu wewnętrznych regulaminów linii lotniczych (więcej informacji o transporcie zwierząt w przypadku podróży samolotem dostępnych jest na stronie IATA).
Przesyłki nie spełniające wymagań przywozowych określonych prawem - decyzja granicznego lekarza weterynarii
W przypadku stwierdzenia braku zgodności kontrolowanej przesyłki z określonymi prawem wymaganiami przywozowymi, zgodnie z art. 66 rozporządzenia (UE) 2017/625, właściwy organ, którym zgodnie z art. 15b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. 2004 nr 33 poz. 287) jest graniczny lekarz weterynarii, dokonuje jej zatrzymania.
Graniczny lekarz weterynarii może podjąć w stosunku do takiej przesyłki decyzję nakazującą podmiotowi odpowiedzialnemu za przesyłkę aby ten:
- zniszczył przesyłkę;
- ponownie wysłał przesyłkę poza Unię (zgodnie z art. 72 ust 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2017/625)
- poddał przesyłkę szczególnemu traktowaniu (zgodnie z art. 71 ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) 2017/625) lub zastosował inny środek w celu zapewnienia zgodności z przepisami oraz, w stosownych przypadkach, przeznaczył przesyłkę do celów innych niż te, do których była pierwotnie przeznaczona.
Więcej o zasadach przeprowadzania weterynaryjnej kontroli granicznej, w tym o spoczywającym na osobie odpowiedzialnej za przesyłkę obowiązku prenotyfikacji oraz o opłatach związanych z ww. kontrolą można przeczytać tutaj.