do góry
Strona główna/SYSTEMY INFORMATYCZNE/TRACES/TRACES NT (TNT) - porady i podstawowe informacje

TRACES NT (TNT) - porady i podstawowe informacje

Z dniem 14 grudnia 2019r. wchodzi obowiązek stosowania systemu TRACES NT (w skrócie: TNT) w organach prowadzących urzędowe kontrole w zakresie zdrowia publicznego, a więc i również Inspekcji Weterynaryjnej.

Dotychczasowe typy dokumentów dot. przywozu z państw trzecich funkcjonujące w systemie Traces (tzw. Classic) jako m.in. CVED-A, CVED-P i CED, zostaną zastąpione przez dokumenty CHED (CHED-A, CHED-P, CHED-PP, CHED-D) - funkcjonujące w TRACES NT. Co istotne - od 14 grudnia 2019r. wystawianie w/w dokumentów w TRACES Classic nie będzie możliwe.

TRACES NT zastępuje system Traces Classic tylko w zakresie wystawiania dokumentów dot. przywozu z państw trzecich. Poprzednia wersja systemu Traces Classic będzie służyła do obsługi pozostałych dokumentów w jednostkach innych niż Graniczne Inspektoraty Weterynarii, jeszcze do 2021 roku. Dokładny termin ostatecznego wygaszenia systemu określi Komisja Europejska.

Należy mieć na uwadze, że system TNT jest już dostępny i można z niego korzystać, ale pełną funkcjonalność osiągnie on od 14 grudnia 2019 roku. TNT jest narzędziem nowym, stale rozwijanym, którego elementy moga się jeszcze zmieniać. Komisja Europejska stale pracuje nad poprawą tłumaczenia systemu m.in. na język polski (obecnie można jeszcze napotkać na określenia anglojęzyczne). Docelowo cały system będzie dostępny w języku polskim.

W celu zarejestrowania oraz zalogowania do TNT, należy posiadać profil EU Login przypisany do swojej organizacji. Szczegóły dotyczące tej kwestii zostały opisane na dedykowanej podstronie.

 

 

Administratorami krajowymi (jedynie w zakresie nadzoru weterynaryjnego) systemu Traces NT są:

Zobacz także:

Dane osobowe w systemie TNT - informacja Komisji Europejskiej