Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu 2 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w woj. dolnośląskim i warmińsko-mazurskim

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu 2 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w woj. dolnośląskim i warmińsko-mazurskim

Komunikaty 2020-12-23

W dniu 22 grudnia 2020 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzono 2 ogniska HPAI, podtypu H5N8. Są to ogniska nr 47  i 48., wykryte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. 

47. ognisko HPAI w 2020 r. i piętnaste w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie przydomowym, w którym utrzymywano 81 kur, położonym w miejscowości Szalejów Dolny, w gminie Kłodzko, w powiecie kłodzkim w woj. dolnosląskim. Jest to pierwsze ognisko w tym regionie w II półroczu. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną  po otrzymaniu w dn. 18.12.2020. informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu.

48. ognisko HPAI w 2020 r. i szesnaste w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 31 091 indyków rzeźnych w wieku od 5 dni do 18 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Borki, w gminie Pisz, w powiecie piskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po zgłoszeniu przez hodowcę w dn. 21.12.2020. informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Informacje na temat grypy ptaków (AI) na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wszystkie Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące grypy ptaków.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska