Strona główna/Aktualności/Walka z Afrykańskim Pomorem Świń ASF trwa

Walka z Afrykańskim Pomorem Świń ASF trwa

Aktualności 2021-10-19

Foto MRiRW

Województwo lubuskie jest województwem wyjątkowym, ponieważ administracja bardzo dobrze radzi sobie w zwalczaniu ASF. W listopadzie miną 2 lata od wykrycia pierwszych ognisk choroby. Obecnie liczba notowanych ognisk jest niewielka. Prowadzimy monitoring, szukamy padłych dzików i tym sposobem oczyszczamy środowisko z wirusa, co przynosi efekt - mówił Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz na spotkaniu z przedstawicielami rolników w Lubuskim Urzędzie Wojweódzkim. Doktor Welz zosstał zaproszony przez wojewodę lubskiego Władysława Dajczaka. 

Rolnicy stale podnoszą poziom bioasekuracji w swoich gospodarstwach. Powstał program pomocowy dla rolników, których gospodarstwa dotknął ASF. Wsparcie może dotyczyć zakupu mat dezynfekcyjnych, środków odkażających i innych niezbędnych do wdrożenia bioasekuracji materiałów. Rolnicy mogą również składać wnioski o dopłatę do utraconych dochodów w związku z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń.

Dzisiejsze spotkanie powinno wyjaśnić wiele kwestii podnoszonych przez rolników. Często spotykam się z przedstawicielami środowiska i znam ich problemy oraz zastrzeżenia dotyczące m.in. współpracy z inspekcją weterynaryjną. Wierzę, że to będzie dobre spotkanie, a działania podejmowane przez rząd pozwolą na utrzymanie hodowli trzody chlewnej w województwie lubuskim - podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

Formuła spotkania dała możliwość zadawania pytań Głównemu Lekarzowi Weterynarii. Wspólnie ustalono również, że powinno się ono powtórzyć w przeciągu 1-2 miesięcy.

 

do góry