Strona główna/Aktualności/Udział kierownictwa GIW w rozmowach czterostronnych w MRiRW

Udział kierownictwa GIW w rozmowach czterostronnych w MRiRW

Aktualności 2022-05-16

W dniu 16 maja 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się spotkania na szczeblu ministerialnym z szefami resortów rolnictwa Ukrainy i Stanów Zjednoczonych oraz Komisarzem UE ds. rolnictwa. W spotkaniach brał udział Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Gospodarzem spotkań był Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

W rozmowach ze stroną ukraińską, której przewodniczył Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solskyi omówiono kwestie przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa żywnościowego w związku wojną w Ukrainie oraz wprowadzonych i planowanych ułatwieniach w przewozie i kontroli granicznej towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Delagacja PL

Ponadto, rozmowy dotyczyły możliwości eksportu do Ukrainy produktów wieprzowych poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa ASF oraz uznania przez stronę ukraińską regionalizacji terytorium Polski pod kątem ASF.

Podpisanie porozumienia

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozmowy-polsko-ukrainskie3

 W rozmowach z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsacka omówiono najważniejsze sprawy w relacjach dwustronnych w rolnictwie. Ministrowie dyskutowali o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w tej sytuacji i uniknięcia niedoborów żywności w krajach zależnych od importu z Ukrainy.

Spotkanie z Delagacją USA

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozmowy-polsko-amerykanskie2

 

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska