Strona główna/Aktualności/Sytuacja związana z ASF i grypą ptaków w TVP Tydzień

Sytuacja związana z ASF i grypą ptaków w TVP Tydzień

Aktualności 2020-10-26

W programie Tydzień, emitowanym na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej w dniu 25 października, gośćmi byli Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka i Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, prof. Krzysztof Niemczuk.

Dr Bogdan Konopka podkreślił, że wirus afrykańskiego pomoru świń jest cały czas obecny w środowisku i sukces związany ze zwalczaniem choroby zależy w dużej mierze od rzetelnej oceny wielkości populacji dzików. Redukcja ilości dzików to zmniejszenie rezerwuaru wirusa ASF w środowisku.

Prof. Krzysztof Niemczuk z kolei opisał działanie zintegrowanego systemu badań laboratoryjnych, który gwarantuje, że wyniki badań w kierunku ASF wydawane są w ciągu kilkudziesięciu godzin do dostarczenia próbki.

W audycji mowa była także o kwestii siedmiodniowej ważności wyników badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

W programie poruszono kwestię opracowania szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Dyrektor PIW-PIB wskazał na intensywne prace w tym kierunku prowadzone na świecie i w Polsce przez Instytut w Puławach.

Mowa była również o zwalczaniu ASF w Europie i pozornych sukcesach w innych krajach: wirus znajduje się w niszy ekologicznej, czyli przenoszony jest przede wszystkim przez dziki. Dlatego tak ważna jest dobra gospodarka łowiecka, wyszukiwanie szczątków padłych dzików, bo w nich wirus w środowisku może przetrwać nawet do dwóch lat.

Główny Lekarz Weterynarii wskazał na ważność zasad bioasekuracji. Podkreślił, że opracowano określone zasady związane z odstępstwem od siedmiodniowego terminu ważności badań pod warunkiem wdrożenia i przestrzegania ścisłych zasad związanych z bioasekuracją.

W drugiej części programu mówiono o niebezpieczeństwach związanych z grypą ptaków w kontekście komunikatu wydanego w ubiegłym tygodniu przez Głównego Lekarza Weterynarii. Bogdan Konopka wskazał na niebezpieczeństwa związane z migracją ptaków ze wschodu na zachód subkontynentu Euroazjatyckiego, które mogą być związane z przeniesieniem wirusa grypy ptaków także do Polski. Z kolei Krzysztof Niemczuk podkreślił natomiast, że wirus grypy ptaków podtypu H5N68, który w ostatnich latach jest odpowiedzialny za choroby drobiu także w Polsce, nie jest groźny dla ludzi.

Na zakończenie programu Główny Lekarz Weterynarii przypomniał o sukcesie jakim jest zniesienie w 60. gminach ograniczeń związanych z tzw. niebieską strefą w związku z występowaniem na tych terenach afrykańskiego pomoru świń.

Zapis programu znajduje się pod linkiem: https://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/tydzien/wideo/25102020-0800/50181015

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska