Strona główna/Aktualności/Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 20 maja 2025 r.

Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 20 maja 2025 r.

Aktualności 2025-05-20

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce - najważniejsze informacje:

  1. W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry.
  1. Od 2 maja nie ma w Polsce również nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Przypominamy, że dla wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) okresem najwyższego ryzyka (łatwość przeniknięcia wirusa do ferm utrzymujących drób) jest okres jesienno-zimowo -wiosenny, przy czym największa liczba ognisk potwierdzana jest cyklicznie od października do kwietnia (migracje dzikich ptaków). Biorąc pod uwagę specyfikę występowania HPAI w Polsce i w innych krajach, gdzie występuje wirus można założyć, że jesteśmy w trendzie wygaszania zakażeń, a nowy sezon zachorowań może rozpocząć się w okresie jesieni i przejść płynnie z ogniskami na początek przyszłego roku.
  1. Choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) aktualnie stwierdzana jest jedynie u dzików (do dziś potwierdzonych 2101 ognisk). Przypominamy o obowiązku rygorystycznego przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach hodowlanych; zbliżający się okres letnich prac polowych i wzmożona aktywność przemieszczeń w lasach zwiększa możliwość transmisji wirusa ASF ze środowiska naturalnego do gospodarstw i hodowli.
  1. Zespół Zarządzania Kryzysowego potwierdza, że węgierskie embargo nałożone na Polskę 8 maja br. i skutkujące zakazem przywozu z naszego kraju zwierząt parzystokopytnych, produktów pochodzących od tych zwierząt oraz pasz przestało obowiązywać 18 maja br.

To efekt szybkiej interwencji ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, który w piśmie kierowanym przed kilkoma dniami do Olivéra Várhelyi, Komisarza UE ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt apelował o pilną interwencję Komisji Europejskiej w sprawie bezpodstawnych restrykcji nałożonych na Polskę przez Premiera Węgier Orbana. W opublikowanej decyzji węgierskiego rządu, uchylającej dekret w sprawie „specjalnych środków wzajemności w odniesieniu do transportu produktów rolnych” czytamy m. innymi:  (..) „Sprawne funkcjonowanie handlu i rynków jest ważne dla Węgier. Środki wzajemności zostały uruchomione z powodu nadmiernych ograniczeń w handlu nałożonych i utrzymywanych przez niektóre państwa członkowskie w odpowiedzi na wybuch epidemii. W związku z tym, że nieuzasadnione ograniczenia nałożone przez państwa członkowskie mają zostać zniesione, należy uchylić rozporządzenie rządu (WE) nr 94/2025 (8 maja) w sprawie szczególnych środków wzajemnych dotyczących transportu produktów rolnych”.
 

Przypomnijmy, temat węgierskiego embarga i szczegóły interwencji ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego opisywaliśmy w komunikacie Zespołu z dn. 16 maja br. (dostępny na: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca---aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-16-maja-2025-r)

Wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca, a aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej Główny Inspektorat Weterynarii zamieszcza w swoim serwisie na www.wetgiw.gov.pl

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska