Strona główna/Aktualności/Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 16 maja 2025 r.

Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 16 maja 2025 r.

Aktualności 2025-05-16

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce - najważniejsze informacje:

 

  1. W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, mimo to

Polskie służby nadal utrzymują kontrole na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze - Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone).

  1. Od 2 maja nie ma w Polsce również nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
     
  2. Do Zespołu Zarządzania Kryzysowego wpłynęły informacje wskazujące na nielegalny proceder przewozu zwierząt ze Słowacji do Polski. Weryfikacja tych doniesień, prowadzona przez zespoły zarządzania kryzysowego w województwach: podkarpackim, małopolski, śląskim, opolskim i dolnośląskim nie potwierdziła prawdziwości przekazywanych informacji. Również kontrole prowadzone w ostatnich 3 tygodniach przez Policję i Straż Graniczną nie potwierdzają prób nielegalnego przewozu zwierząt.
     
  3.  Przypominamy, przejścia graniczne polsko - słowackie i polsko - czeskie, które nie zostały wyznaczone jako właściwe do przewozu zwierząt i produktów wrażliwych, są monitorowane przez Policję i Straż Graniczną w formule patroli osobowych jak i poprzez monitoring elektroniczny (całodobowe kamery, do których podgląd online ma jednostka patrolująca granicę).
  1. Nadal przez 7 wyznaczonych przejść granicznych realizowane są transporty zwierząt z Węgier i Słowacji. Tylko wczoraj z Węgier do Polski wjechało 11 przesyłek; dziś zaplanowanych jest kolejnych 5 (wszystkie do uboju). Fakt ten jest kolejnym potwierdzeniem bezzasadności embarga nałożonego dekretem Premiera Węgier na Polskę w dniu 9 maja br. (dekret w sprawie „wzajemnych środków zewnętrznych” dotyczących transportu produktów rolnych, zgodnie z którym obowiązuje zakaz przywozu z Polski oraz Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii zwierząt parzystokopytnych, produktów pochodzących od tych zwierząt i pasz).
  1. Minister rolnictwa Czesław Siekierski w piśmie do Olivéra Várhelyi, Komisarza UE ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt zaapelował o pilną interwencję Komisji Europejskiej w sprawie bezpodstawnego embarga nałożonego na Polskę i przypomniał, że przesyłki bydła z Węgier, pochodzące z obszarów nieobjętych ograniczeniami są nadal dostarczane do Polski, która w tym obszarze działa w pełni zgodnie z prawem UE.

    W piśmie minister Siekierski wskazuje także realne skutki węgierskich restrykcji, które dla polskiego sektora wieprzowiny i wołowiny oznaczają wysokie straty finansowe; z częściowych danych wynika, że straty w pierwszym tygodniu obowiązywania zakazu sięgnęły ponad 680,000 EUR, przy czym powyższe wyliczenia nie uwzględniają produktów przetworzonych. W tym czasie -jak podkreślił minister Siekierski - węgierscy producenci zwierząt oraz mięsa mogą, zgodnie z prawem, swobodnie wprowadzać swoje produkty na rynek polski.
  1. Transport zwierząt do Polski realizowany jest również ze Słowacji; w okresie od 1do 15 maja wjechało do naszego kraju 114 transportów bydła (1134 sztuk zwierząt), wszystkie do uboju w województwie małopolskim oraz 6 przesyłek owiec (246 sztuk) do uboju.

 Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii 

do góry
Fundusze Europejskie. Unia Europejska