Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 16 maja 2025 r.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce - najważniejsze informacje:
- W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, mimo to
Polskie służby nadal utrzymują kontrole na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze - Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone).
- Od 2 maja nie ma w Polsce również nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
- Do Zespołu Zarządzania Kryzysowego wpłynęły informacje wskazujące na nielegalny proceder przewozu zwierząt ze Słowacji do Polski. Weryfikacja tych doniesień, prowadzona przez zespoły zarządzania kryzysowego w województwach: podkarpackim, małopolski, śląskim, opolskim i dolnośląskim nie potwierdziła prawdziwości przekazywanych informacji. Również kontrole prowadzone w ostatnich 3 tygodniach przez Policję i Straż Graniczną nie potwierdzają prób nielegalnego przewozu zwierząt.
- Przypominamy, przejścia graniczne polsko - słowackie i polsko - czeskie, które nie zostały wyznaczone jako właściwe do przewozu zwierząt i produktów wrażliwych, są monitorowane przez Policję i Straż Graniczną w formule patroli osobowych jak i poprzez monitoring elektroniczny (całodobowe kamery, do których podgląd online ma jednostka patrolująca granicę).
- Nadal przez 7 wyznaczonych przejść granicznych realizowane są transporty zwierząt z Węgier i Słowacji. Tylko wczoraj z Węgier do Polski wjechało 11 przesyłek; dziś zaplanowanych jest kolejnych 5 (wszystkie do uboju). Fakt ten jest kolejnym potwierdzeniem bezzasadności embarga nałożonego dekretem Premiera Węgier na Polskę w dniu 9 maja br. (dekret w sprawie „wzajemnych środków zewnętrznych” dotyczących transportu produktów rolnych, zgodnie z którym obowiązuje zakaz przywozu z Polski oraz Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii zwierząt parzystokopytnych, produktów pochodzących od tych zwierząt i pasz).
- Minister rolnictwa Czesław Siekierski w piśmie do Olivéra Várhelyi, Komisarza UE ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt zaapelował o pilną interwencję Komisji Europejskiej w sprawie bezpodstawnego embarga nałożonego na Polskę i przypomniał, że przesyłki bydła z Węgier, pochodzące z obszarów nieobjętych ograniczeniami są nadal dostarczane do Polski, która w tym obszarze działa w pełni zgodnie z prawem UE.
W piśmie minister Siekierski wskazuje także realne skutki węgierskich restrykcji, które dla polskiego sektora wieprzowiny i wołowiny oznaczają wysokie straty finansowe; z częściowych danych wynika, że straty w pierwszym tygodniu obowiązywania zakazu sięgnęły ponad 680,000 EUR, przy czym powyższe wyliczenia nie uwzględniają produktów przetworzonych. W tym czasie -jak podkreślił minister Siekierski - węgierscy producenci zwierząt oraz mięsa mogą, zgodnie z prawem, swobodnie wprowadzać swoje produkty na rynek polski.
- Transport zwierząt do Polski realizowany jest również ze Słowacji; w okresie od 1do 15 maja wjechało do naszego kraju 114 transportów bydła (1134 sztuk zwierząt), wszystkie do uboju w województwie małopolskim oraz 6 przesyłek owiec (246 sztuk) do uboju.
Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca
Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii