Strona główna/Aktualności/Otwarcie rynku indyjskiego dla mięsa wieprzowego i drobiowego z Polski

Otwarcie rynku indyjskiego dla mięsa wieprzowego i drobiowego z Polski

Aktualności 2017-11-20

Podczas wizyty w Indiach w dniach 13-14 listopada 2017 r. pan Krzysztof Jażdżewski spotkał się z Prof.  Suresh S. Happanagol, Szefem Służb Weterynaryjnych Republiki Indii. Strona indyjska zatwierdziła świadectwo weterynaryjne dla mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego eksportowanych z Polski do Indii, przedstawione przez stronę polską. Dodatkowo Prof.  Suresh S. Happanagol potwierdził, że możliwy jest eksport mięsa drobiowego na podstawie uzgodnionego świadectwa weterynaryjnego, bez koniczności uzupełniania dodatkowego kwestionariusza, o co wnioskowała strona indyjska w kwietniu 2017 r. W sprawie uzgodnienia świadectwa zdrowia dla piskląt jednodniowych i jaj wylęgowych eksportowanych z Polski do Indii, Prof.  Happanagol potwierdził otrzymanie odpowiednich dokumentów z końcem października, które są jeszcze analizowane przez indyjskich ekspertów.

Podczas spotkania strona indyjska zwróciła się o wsparcie Polski w zakresie uzyskania zezwoleń na import do UE indyjskich produktów mleczarskich i mięsa bawolego. Doktor Jażdżewski wyjaśnił, iż w zakresie dopuszczania importu z państw trzecich do UE wyłączne kompetencje ma Komisja Europejska, zapewnił jednak, że strona polska może udzielić wsparcia przede wszystkim w zakresie przekazania procedur, które muszą być spełnione przy imporcie do UE. Prof.  Happanagol zwrócił  także uwagę na duże zainteresowanie współpracą z Polską w zakresie importu do Indii materiału biologicznego (nasienie, komórki jajowe, zarodki) bydła i świń.

Ponadto podczas spotkania dr Jażdżewski zaprosił Prof.  Happanagola do złożenia wizyty w Polsce w 2018 r.

W trakcie  wizyty pan Krzysztof Jażdżewski wziął także udział w seminarium UE-Indie nt. standardów w zakresie hodowli i zdrowia zwierząt. W trakcie seminarium eksperci z Unii Europejskiej i Indii wymieniali opinie nt. regulacji międzynarodowych, UE i indyjskich dotyczących efektywnego zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Dr Jażdżewski wygłosił prezentację na temat regionalizacji stosowanej w Polsce jako środka kontroli i zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Prezentacja została przyjęta z dużym zainteresowaniem przez indyjskich ekspertów.

do góry