Strona główna/Komunikaty/Zakaz importu do Arabii Saudyjskiej mięsa drobiowego i jaj konsumpcyjnych pochodzących z woj. mazowieckiego

Zakaz importu do Arabii Saudyjskiej mięsa drobiowego i jaj konsumpcyjnych pochodzących z woj. mazowieckiego

Komunikaty 2021-01-05

Ambasada RP w Rijadzie poinformowała Główny Inspektorat Weterynarii o wprowadzeniu w dniu 14 grudnia 2020 r. przez saudyjski Urząd ds. Żywności i Leków  (SFDA) tymczasowego zakazu importu pochodzącego z woj. mazowieckiego mięsa drobiowego, jaj i produktów z nich pozyskanych w związku ze stwierdzeniem w naszym kraju ognisk HPAI.

Lista zakładów zatwierdzonych przez władze saudyjskie uwzględniająca ograniczenia w eksporcie produktów pochodzących z zakładów zlokalizowanych na terenie woj. mazowieckiego dostępna jest na stronie internetowej SFDA pod adresem: www.sfda.gov.sa/en/list_countries.

Tymczasowy zakaz nie obejmuje mięsa drobiowego i jaj konsumpcyjnych oraz ich produktów poddanych obróbce cieplnej lub przetworzonych w sposób, który umożliwia zniszczenie wirusa HPAI. Ponadto ww. produkty muszą być wytworzone zgodnie z obowiązującymi wymogami w zakresie bezpieczeństwa żywności. Przesyłkom ww. produktów na rynek saudyjski musi towarzyszyć weterynaryjne świadectwo zdrowia zawierające poświadczenie kompetentnych władz o prawidłowości przetworzenia produktów drobiowych lub jajecznych pod kątem zniszczenia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska