Strona główna/Komunikaty/Zakaz eksportu na rynek Filipin z uwagi na występowanie HPAI

Zakaz eksportu na rynek Filipin z uwagi na występowanie HPAI

Komunikaty 2020-01-27

W dniu 27 stycznia 2020 r. za pośrednictwem notyfikacji WTO GIW został poinformowany o wprowadzeniu przez służbę weterynaryjną Filipin zakazu eksportu ptactwa domowego i dzikiego oraz produktów z nich pozyskanych, w tym mięsa drobiowego i piskląt jednodniowych z całego terytorium Polski.

Procedury importowe w odniesieniu do ww. produktów zostały wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym. Przesyłki zawierające ww. towary, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce termicznej, zostaną zatrzymane i skonfiskowane przez filipińską służbę w portach wejścia na rynek Filipin.

Mrożone mięso drobiowe z datą uboju/przetwarzania 21 dni przed wybuchem ognisk HPAI zostanie wpuszczone na rynek Filipin, zgodnie z wymogami kwarantanny. Import produktów mięsnych drobiowych jest objęty zasadami ujętymi w artykułach 10.4.19, 10.4.20, 10.4.26 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE.

Ww. zakaz został wprowadzony w związku z wykryciem 1. ogniska HPAI u drobiu w miejscowości Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim w dniu 30 grudnia 2019 r.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska