Strona główna/Komunikaty/Rozszerzenie ograniczeń wprowadzonych przez Republikę Białorusi z uwagi na występowanie HPAI w Polsce.

Rozszerzenie ograniczeń wprowadzonych przez Republikę Białorusi z uwagi na występowanie HPAI w Polsce.

Komunikaty 2020-04-06

Uprzejmie informuję, że na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, została zamieszczona informacja nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 3 kwietnia 2020 r. tymczasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubuskiego:

- żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie;

- mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych;

- puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo);

- pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem poddanych obróbce termicznej, przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów).

Jednocześnie wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz ww. towarów na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubuskiego zostały anulowane.

Towary podlegające kontroli weterynaryjnej, objęte wspomnianymi ograniczeniami, które wyjechały z województwa lubuskiego do dnia 2 kwietnia 2020 r. włącznie, przyjmowane są w trybie zwykłym.

Powyższe ograniczenia nie obejmują pozwoleń, wydanych po uzgodnieniu z komitetami ds. rolnictwa i żywności obwodowych komitetów wykonawczych Republiki Białorusi, dla mieszanek paszowych przeznaczonych dla cennych gatunków ryb, poddanych obróbce termicznej w procesie produkcji śruty dla mieszanek paszowych, przeznaczonych dla zwierząt. 

Jednocześnie przypominam, że podobny zakaz w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków służba weterynaryjna Republiki Białorusi wprowadziła również dla województwa lubelskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, opolskiego, łódzkiego oraz śląskiego.

Należy również zaznaczyć, że zakaz wwozu pasz pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych) z województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego służba białoruska wprowadziła również w związku z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska