Strona główna/Komunikaty/Otwarcie rynku południowoafrykańskiego dla mięsa drobiowego z Polski

Otwarcie rynku południowoafrykańskiego dla mięsa drobiowego z Polski

Komunikaty 2016-06-24

W dniach 17-20 czerwca 2016 r. w Johannesburgu i Pretorii przebywała delegacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod przewodnictwem Pana Jacka Boguckiego, Sekretarza Stanu w MRiRW. W delegacji uczestniczył również Pan Krzysztof Jażdżewski, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Jako zwieńczenie trwających trzy lata negocjacji z Ministerstwem Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Republiki Południowej Afryki uzgodniono warunki otwarcia rynku dla eksportu mrożonego mięsa drobiowego z Polski do RPA. Podczas spotkania w dniu 20 czerwca 2016 r. strony ostatecznie ustaliły wymagania weterynaryjne i podpisały wzór świadectwa zdrowia dla mrożonego mięsa drobiowego i surowych wyrobów mięsnych. Ustalono również zasady zatwierdzania do eksportu przez służby weterynaryjne Polski i RPA zakładów produkujących mięso drobiowe. Zatwierdzanie zakładów nie będzie wymagało każdorazowej kontroli inspektorów RPA i odbywać się będzie poprzez analizę dokumentacji przesyłanej przez stronę polską.

Dodatkowo uzgodniono kontynuację dialogu w zakresie warunków eksportu mięsa wieprzowego z Polski i regionalizacji ASF, z uwagi na restrykcyjne wymagania przedstawiane przez stronę południowoafrykańską.

do góry