do góry
Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w związku z artykułem z dnia 7 czerwca pt. „«Niebieskie strefy» znikają. Niestety nie wszędzie.”, zamieszczonym na portalu internetowym Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w związku z artykułem z dnia 7 czerwca pt. „«Niebieskie strefy» znikają. Niestety nie wszędzie.”, zamieszczonym na portalu internetowym Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika.

Komunikaty 2018-06-12

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi nowych zasad utrzymywania obszaru zagrożenia (strefa niebieska), Główny Lekarz Weterynarii informuje co następuje.

Kwestia dotycząca regionalizacji w związku z występowaniem m.in. na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) została określona w przepisach decyzji wykonawczej Komisji 2014/709 z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającą decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) - rozdział dotyczący świń i dzików, modyfikacji uległ załącznik do decyzji 2014/709. Na podstawie powyższych zmian, zniesienie obszaru wymienionego w części III załącznika do decyzji 2014/709, tj. obszaru zagrożenia („niebieska strefa”) jest możliwe po 3 miesiącach od wystąpienia ogniska ASF, po przeprowadzeniu mycia i dezynfekcji w ognisku, pod warunkiem, że na danym obszarze nie było ognisk w ciągu poprzedzających 12 miesięcy.

W związku z powyższym, obecny zasięg obszarów zagrożenia (niebieska strefa) musi obejmować gminy:

- Leśna Podlaska i Janów Podlaski w powiecie bialskim, w województwie lubelskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzono zostały w kwietniu, lipcu oraz sierpniu 2017 r., a uprzednio w sierpniu oraz wrześniu 2016 r.);

- Mielnik i Nurzec-Stacja w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzone zostały w czerwcu 2017 r., a uprzednio w sierpniu oraz wrześniu 2016 r.);

- Goniądz w powiecie monieckim, w województwie podlaskim (ostatnie ogniska ASF potwierdzone zostały w lipcu oraz sierpniu 2017 r., a uprzednio w sierpniu 2016 r.).