Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia 2 ogniska wścieklizny u zwierząt w 2024 roku

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia 2 ogniska wścieklizny u zwierząt w 2024 roku

Komunikaty 2024-04-17

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu na terytorium RP drugiego w 2024 r. ogniska wścieklizny stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4 kwietnia 2024 r.  

Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie.

W 2024 r. prowadzona jest w Polsce wiosenna i jesienna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Akcja wiosenna trwa w kwietniu: 

- między 4 a 11 kwietnia akcję szczepień lisów przeprowadzono w woj.: lubelskim, podlaskim, mazowieckim i kujawsko - pomorskim,

- między 18 a 26 kwietnia przeprowadzenie akcji zaplanowano na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Podczas akcji jesiennej, oprócz województw wymienionych powyżej, szczepienia lisów zostaną przeprowadzone w woj. warmińsko - mazurskim.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska