Strona główna/Komunikaty/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący planowanej dodatkowej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący planowanej dodatkowej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim, mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim.

Komunikaty 2023-10-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu dodatkowej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminach:
- między 21 października a 31 października 2023 r. na terenie województwa lubelskiego,
- między 23 października a 27 października 2023 r. na terenie województwa świętokrzyskiego,
- między 4 listopada a 15 listopada 2023 r. na terenie województwa mazowieckiego,
- między 9 listopada a 11 listopada 2023 r. na terenie województwa podkarpackiego.

Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest w sposób polegający na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji - Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. Ponadto, w razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

 

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska