Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący dobrostanu zwierząt w transporcie w okresie wysokich temperatur
Główny Lekarz Weterynarii przygotował rekomendacje dotyczące transportu zwierząt w okresie występowania wysokich temperatu
W okresie letnim i panującymi w ostatnich latach bardzo wysokimi temperaturami powietrza, należy dołożyć wszelkich starań do zapewnienia dobrostany transportowanym zwierzętom, w szczególności w trakcie podróży długodystansowych. W związku z powyższym, planując długodystansowy transport zwierząt, należy monitorować na bieżąco prognozy pogody w Państwach Członkowskich oraz w krajach trzecich, przez które będzie przebiegała trasa przejazdu.
Zaleca się aby odpowiednio zaplanować załadunek zwierząt, w czasie najniższej temperatury, np. w godzinach późno wieczornych lub nocnych. Należy pamiętać, że system wentylacji nie służy do obniżania temperatury w środku transportu, a jedynie do dostarczania powietrza do wnętrza pojazdu. Celom obniżenia i utrzymania niższej temperatury wewnątrz środka transportu, służą systemy klimatyzacji, które w okresie wysokich temperatur powinny poprawić komfort transportowanych zwierząt. Kierowcy i konwojenci zwierząt muszsą zwracać uwagę na dane z systemu kontroli temperatury w pojazdach przewożących zwierzęta.
Zbiorniki na wodę powinny być wypełnione wodą podczas załadunku, a system pojenia musi być sprawny i włączony, tak aby transportowane zwierzęta miały stały dostęp do wody. Przy planowaniu transportu należy zaplanować uzupełnienia zbiornika z wodą.
W okresie występowania wysokich temperatur należy również rozważyć zmniejszenie gęstości załadunku zwierząt na środku transportu, ponieważ większe zagęszczenie sprzyja podnoszeniu temperatury powietrza wewnątrz środka transportu.
Na środek transportu mogą zostać załadowane tylko zdrowe zwierzęta, które nie wykazują kulawizn, ran, wybroczyn, wysięków z nosa, oczu, uszu, jamy ustnej. Zwierzęta wykazujące zaburzenia zdrowotne, np. odwodnienie, podwyższoną temperaturę, nie mogą być transportowane.
Należy sprawdzić, czy plany awaryjne są zaktualizowane o numery alarmowe i dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za pomoc techniczną, a także, czy zawierają procedurę postępowania w przypadku nagłych zdarzeń drogowych.
Aby nie narażać zwierząt na długotrwały stres cieplny, długość transportu powinna być jak najkrótsza. W przypadku, gdy transport zwierząt został zaplanowany do zakładu ubojowego, należy rozważyć jak najwcześniejszą możliwość rozładunku, np. w godzin porannych.
W sytuacjach ekstremalnych, temperatur powietrza należy zrezygnować czasowo z załadunku zwierząt na środek transportu do czasu poprawy warunków cieplnych.