do góry
Strona główna/Komunikaty/Informacja o rozpatrywaniu petycji wielokrotnej w sprawie prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z ASF

Informacja o rozpatrywaniu petycji wielokrotnej w sprawie prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z ASF

Komunikaty 2018-02-20

Na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1123 ze zm.), Główny Lekarz Weterynarii ogłasza, że w terminie 1 miesiąca od dnia publikacji niniejszego wezwania, oczekuje na dalsze petycje dotyczące prowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Treść przesłanej petycji:

„Badania naukowe dowodzą, że odstrzał sanitarny nie tylko nie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, a wręcz przyspiesza jego rozprzestrzenianie: zwierzęta uciekają przed polowaniami na nowe tereny, martwe są transportowane poza las i najbliższe otoczenie stwarzając zagrożenie epidemiologiczne na nowych terenach, dodatkowo wirus rozprzestrzenia się na ubraniach i butach myśliwych.”

http://veterinaryrecord.bmj.com/content/178/11/262

Władze zasłaniają się przepisami unijnymi, twierdząc, że to Unia Europejska nakazuje im ogłoszenie odstrzału sanitarnego w przypadku pojawienia się wirusa ASF. Jest to nadużycie! Unia nakazuje wprowadzenie środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, ale odstrzał jest tylko jedną z wielu wymienionych możliwości, obok dużo bardziej skutecznej bioasekuracji. Nie ma obowiązku ogłoszenia odstrzału!

https://ec.europa.eu/food/animals/animal-diseases/control-measures/asf_en

Dodatkowo przepisy unijne szczegółowo regulują kwestię tego, jak taki ewentualny odstrzał sanitarny miałby wyglądać. Niezwykle ważne jest zachowanie najwyższego stopnia higieny, ubrań ochronnych, zakazuje się udziału psów w takich odstrzałach. Te przepisy nie są przestrzegane!

Nie zgadzamy się na rzeź dzików!” 

Petycje należy przesyłać na adres wet@wetgiw.gov.pl lub za pośrednictwem strony internetowej wetgiw.gov.pl

Oryginalną treść petycji można znaleźć tutaj