Strona główna/Komunikaty/ Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski

Komunikaty 2017-11-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje o otrzymaniu w dniach 24 i 27 listopada 2017 r. wyników badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF:

  • w zwłokach dzika znalezionego w pobliżu miejscowości Zaborówek, w gminie Leszno, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie;
  • w zwłokach trzech dzików znalezionych w gminie Jabłonna, powiat legionowski, województwo mazowieckie;
  • w zwłokach dzika znalezionego w gminie Wieliszew, powiat legionowski, województwo mazowieckie;
  • w zwłokach czterech dzików znalezionych w gminie Konstancin- Jeziorna, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie;
  • w zwłokach dzika znalezionego w pobliżu miejscowości Wiktorów, w gminie Leszno, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie.

Ww. powiaty, na terenie których znaleziono wspominane dziki, leżą poza obszarami wymienionymi w części I, II i III załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE.

W ww. gminach powiatów warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego w trybie pilnym zostały wprowadzone, rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego, działania wynikające z art. 15 dyrektywy Rady 2002/60/WE. Odpowiednie środki zostaną podjęte również w związku ze stwierdzeniem przypadku ASF w gminie Konstancin - Jeziorna.

do góry