Strona główna/Aktualności/28 września - Światowy Dzień Walki z Wścieklizną

28 września - Światowy Dzień Walki z Wścieklizną

Aktualności 2023-09-28

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną został pierwszy raz zorganizowany w rocznicę śmierci Luisa Pasteura,  8 września 2007 roku w Atlancie. Wydarzenie to było współfinansowane przez międzynarodowe organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) oraz Pan American Health Organization (PAHO/AMRO). W okresie poprzednich lat obchody miały miejsce jako Dzień Wścieklizny w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Inicjatorem tego święta była amerykańska organizacja non-profit pod nazwą Global Alliance for Rabies Control (ARC) oraz Ośrodki Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych.

Celem Światowego Dnia Walki z Wścieklizną jest podniesienie świadomości na temat skutków tej zakaźnej choroby zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, a także propagowanie wiedzy dotyczącej jej profilaktyki u ludzi poprzez efektywne zwalczanie wścieklizny wśród zwierząt. Wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną, spowodowaną pogryzieniem przez zwierzę drapieżne lub domowe, które stanowi nośnik wirusa. Do zakażenia w naszej części świata dochodzi przez przeniesienie wirusa za pomocą śliny do rany, zwykle spowodowanej pokąsaniem.

Naturalnym rezerwuarem zarazka są nieszczepione drapieżniki, takie jak lisy, wilki  a czasem także inne udomowione zwierzęta zainfekowane wścieklizną (np. bydło, psy, koty). Należy zaznaczyć, że niewielkie gryzonie z reguły nie uczestniczą w transmisji wścieklizny na ludzi, w związku z czym pokąsanie przez wiewiórkę, chomika czy mysz nie jest wskazaniem do szczepień przeciw wściekliźnie.

W celu uniknięcia zakażenia wścieklizną zaleca się:

  • Regularne poddawanie szczepieniom przeciwko wściekliźnie posiadanych psów i własnych wychodzących swobodnie kotów;
  • Unikanie bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi;
  • Niedotykanie znalezionych martwych zwierząt;
  • W przypadku pogryzienia przez zwierzę lub kontaktu śliny podejrzanie agresywnego zwierzęcia z raną na skórze dokładne umycie rany kilkakrotnie wodą z mydłem oraz zdezynfekowanie. Następnie należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu oceny konieczności rozpoczęcia szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz dodatkowego ewentualnego szczepienia przeciwko tężcowi. 

Co 9 minut na świecie umiera jedna osoba z powodu zakażenia wścieklizną.

Zatrzymajmy chorobę poprzez szczepienia zwierząt.

 

Rudy lis na łące z ze sterczącymi uszami

Opracowano na podstawie: https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-walki-z-wscieklizna

 

 

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska