Strona główna/Aktualności/Zmiany w programie bioasekuracji dotyczącym choroby ASF w Polsce

Zmiany w programie bioasekuracji dotyczącym choroby ASF w Polsce

Aktualności 2017-07-18

Zebranym przedstawiono informację na temat obecnej sytuacji epizootycznej w kraju i w Europie oraz zasady przemieszczania świń w ramach obowiązujących obszarów nakazów, zakazów i ograniczeń związanych z chorobą ASF, w świetle obowiązującego prawa. Omówiono wirusa ASF, chorobę ASF oraz zasady bioasekuracji. Zwrócono uwagę na typowe źródło roznoszenia wirusa ASF na obszarze Polski jakim jest migracja dzików z państw ościennych. Zwrócono uwagę na fakt, iż do krajów Unii Europejskiej dotkniętych obecnością wirusa ASF u dzików, dołączyła Republika Czeska, na terenie której na dzień 27 czerwca 2017 roku, odnotowano 25 przypadków ASF u dzików.
Poruszono kwestię odpowiedzialności ciążącej na urzędowych lekarzach weterynarii wykonujących w imieniu powiatowego lekarza weterynarii czynności administracyjne związane ze zwalczaniem choroby, ale również na hodowcy świń, który powinien zapewnić odpowiednie środki zabezpieczające wniknięcie wirusa ASF do gospodarstwa (odzież ochronną, środki biobójcze, skuteczna walka z gryzoniami, zakup świń wyłącznie z pewnych źródeł, skuteczna higiena środków transportu, maszyn, urządzeń, pomieszczeń, itp.).
Uczestnicy spotkania uznali konieczność zintensyfikowania odstrzału dzików przez myśliwych i prowadzenie rozmów z Polskim Związkiem Łowieckim w tej kwestii. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o przeprowadzonych z jego inicjatywy zmianach do specustawy, która czeka na implementacje w prawie łowieckim. Zaproponowane zmiany polegają na umożliwieniu skuteczniejszego niż dotychczas odstrzału dzików, m.in. poprzez zniesienie okresu ochronnego na odstrzał samic, zezwolenie na odstrzał w parkach krajobrazowych i rezerwatach, użycie w czasie polowania noktowizji i termowizji, celem zmniejszenia populacji i występowania dzików do poziomu 0,2 sztuki/km2.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska