Strona główna/Aktualności/Wręczenie odznaczeń pracownikom warmińsko-mazurskiej Inspekcji Weterynaryjnej

Wręczenie odznaczeń pracownikom warmińsko-mazurskiej Inspekcji Weterynaryjnej

Aktualności 2019-12-12

W  dniu  3  grudnia  2019 r.,  74 pracownikom  warmińsko-mazurskiej Inspekcji Weterynaryjnej wręczono odznaczenia państwowe: Brązowe Krzyże Zasługi, Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę  oraz odznaki resortowe - odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

W tym roku mija 100 lat od utworzenia polskiej administracji weterynaryjnej, której początek dał dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego zaledwie w parę miesięcy po odzyskaniu niepodległości.

Odznaczenia  i  odznaki  wręczali  dr  Bogdan  Konopka - Główny  Lekarz  Weterynarii  oraz  Artur  Chojecki - Wojewoda  Warmińsko-Mazurski.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Wojewoda Artur Chojecki: Działania Inspekcji Weterynaryjnej polegają na ochronie zdrowia publicznego. Jej cechą jest swoisty dualizm - swoje działania realizuje podejmując czynności wobec i dla zwierząt, ale ich efekty mają służyć także zdrowiu ludzi. Podkreślił, że Polacy mogą być pewni, że nasze służby weterynaryjne spełniają najwyższe międzynarodowe standardy, a dzięki zintegrowanemu systemowi kontroli  gwarantują obywatelom że żywność pochodzenia zwierzęcego jest bezpieczna dla naszego zdrowia.

Z  kolei  szef  służby  weterynaryjnej,  dr  Bogdan Konopka, podkreślał, że to bardzo ciężka i często niedoceniana praca. Wiąże się to z kolei z kłopotami kadrowymi w tej instytucji. Jednak przyszłość  Inspekcji Weterynaryjnej należy do ludzi młodych i wkrótce ta wymiana pokoleniowa stanie się koniecznością. Niezbędne są  zmiany systemowe, które w konsekwencji mają podnieść rangę państwowego nadzoru, a także atrakcyjność pracy w administracji - powiedział w swoim wystąpieniu.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska