Strona główna/Aktualności/Wizyta ministra GACC Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Wizyta ministra GACC Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

Aktualności 2023-06-23

W dniu 21 czerwca 2023 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus przyjął w siedzibie resortu delegację Generalnej Administracji Celnej ChRL (GACC) na czele z Ministrem Yu Jianhua. Było to pierwsze od 2018 r. spotkanie szefów polskiego resortu rolnictwa oraz GACC, instytucji odpowiedzialnej za dopuszczenie importowanych produktów rolno-spożywczych do rynku. W spotkaniu uczestniczył Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Wizyta ministra GACC Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
W trakcie spotkania strony podpisały m.in. dokumenty weterynaryjne regulujące warunki eksportu kolejnych grup polskich produktów na rynek chiński: protokół dotyczący mięsa wołowego, memorandum o porozumieniu w sprawie zapobiegania i zwalczania BSE, jak również protokół dot. karm dla zwierząt domowych. Podpisanie protokołów nie jest równoznaczne z zakończeniem procedur i otwarciem rynku ChRL, ale stanowi bardzo ważny krok w tym kierunku.

Podczas spotkania poruszono także kwestię uznania przez Chiny regionalizacji w odniesieniu do ASF i grypy ptaków. Minister Telus wspomniał również o zainteresowaniu eksportem do Chin przetworzonych termicznie produktów wieprzowych i drobiowych. Ponadto, zadeklarował gotowość strony polskiej do szybkiej finalizacji pozostałych prowadzonych obecnie uzgodnień dostępowych, m.in. dotyczących produktów rybołówstwa i miodu.

Więcej informacji na temat spotkania znajduje się na stronie internetowej polskiego resortu rolnictwa: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/krok-ku-zwiekszeniu-dostepu-polskiej-zywnosci-do-chinskiego-rynku

Wizyta ministra GACC Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska