Strona główna/Aktualności/Wideokonferencja ze służbą weterynaryjną Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Wideokonferencja ze służbą weterynaryjną Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Aktualności 2021-02-24

W dniu 24 lutego 2021 r. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii na czele z Głównym Lekarzem Weterynarii Bogdanem Konopką wzięli udział w wideokonferencji z przedstawicielami Ministerstwa Zmian Klimatu i Środowiska Zjednoczonych Emiratów Arabskich (MOCCAE).

Spotkanie miało na celu omówienie możliwości przywrócenia eksportu na emiracki rynek w związku z wprowadzonym w dn. 7 lutego br. zakazem importu pochodzącego z obszaru całego terytorium Polski nieprzetworzonego termicznie mięsa drobiowego i jego produktów oraz nieprzetworzonych termicznie jaj i ich produktów. Powodem wprowadzenia ww. zakazu było potwierdzenie w Polsce ognisk HPAI w sezonie 2020/2021.

Podczas spotkania strona polska zaproponowała uznanie regionalizacji dotyczącej grypy ptaków ustalonej w powiatach oraz przedstawiła sytuację epizootyczną Polski w odniesieniu do tej choroby. Strona emiracka zadeklarowała ustosunkowanie się do ww. prośby w najbliższym czasie. Jednocześnie podczas spotkania przedstawiciele emirackiego Ministerstwa Zmian Klimatu i Środowiska wyrazili uznanie dla jakości polskich produktów pochodzenia zwierzęcego.

do góry