Strona główna/Aktualności/Wideokonferencja naukowo-dydaktyczna o zwalczaniu ASF w Polsce

Wideokonferencja naukowo-dydaktyczna o zwalczaniu ASF w Polsce

Aktualności 2021-04-02

31 marca 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka uczestniczył w wideokonferencji o charakterze naukowo-dydaktycznym na temat Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Spotkanie otworzył sekretarz stanu w MRiRW Pan Minister Ryszard Bartosik, który podkreślił, że wirus jest wysoce zaraźliwy wśród świń oraz dzików, jednak szczęśliwie nie zagraża człowiekowi. Mimo regularnego zwalczania choroby przez kraje europejskie dotknięte tym problemem, wirus ASF rozprzestrzenia się i w ubiegłym roku wtargnął także na terytorium Niemiec. Sekretarz stanu podkreślił, że choroba ma ogromne konsekwencje ekonomiczne, ponieważ kraj, na którego terytorium wystąpi, traci prawo eksportu świń i wieprzowiny.

Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka wygłosił wykład na temat aktualnej sytuacji epizootycznej w Polsce oraz administracyjnych metod zwalczania ASF. Dr Konopka podkreślił także znaczenie bioasekuracji, jako skutecznej formy zabezpieczenia przed wtargnięciem wirusa ASF do gospodarstw.

Dr Anna Szczotka Bochniarz-  kierownik zakładu chorób  świń PIWET-PIB w Puławach, wypowiedziała się na temat obecnej sytuacji epizootycznej w całej Europie oraz dyrektor PIWet-PIB w Puławach prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk określił rolę krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF PIWet-PIB w Puławach w zwalczaniu Afrykańskiego Pomoru Świń przez badania naukowe.

Wypowiedzi ekspertów, specjalistów i praktyków wysłuchali nauczyciele resortowych szkół rolniczych, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, pracownicy powiatowych inspektoratów weterynarii oraz hodowcy i producenci trzody chlewnej.

Wszyscy uczestnicy wideokonferencji podkreślali znaczenie bioasekuracji. Zarówno w gospodarstwach -jako główny środek hamujący wybuchy nowych ognisk choroby ASF-, jak i wśród myśliwych, którzy także mogą być wektorem choroby.

Podejmowana jest również współpraca „sąsiedzka” z Republiką Federalną Niemiec oraz Republiką Czeską. Regularnie odbywają się spotkania na szczeblu Ministrów Rolnictwa oraz Głównych Lekarzy Weterynarii naszych krajów.

Dodatkowe informacje na ten temat znajdą Państwo  pod poniższym linkiem:

https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Spotkanie-on-line-Glownych-Lekarzy-Weterynarii-Polski-Niemiec-i-Czech/idn:1672

Wideokonferencja ASF

 

do góry