do góry
Strona główna/Aktualności/Wdzięczni Polskiej Wsi

Wdzięczni Polskiej Wsi

Aktualności 2020-09-15

W Bralinie (woj. wielkopolskie) odbyły się obchody III Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi".

W spotkaniu wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który w swoim liście dożynkowym do rolników podziękował im za trud związany z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Premier podkreślił, że wsparcie dla wsi i rolnictwa nie tylko ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale także z innych unijnych funduszy kierowane jest dodatkowe wsparcie. Wskazał, że "dodatkowe środki, które w lipcu z sukcesem wynegocjowaliśmy na szczycie Rady Europejskiej, przeznaczymy zwłaszcza na rozwój lokalnego przetwórstwa i lokalnych rynków rolnych, tak aby rolnicy, zwłaszcza z gospodarstw rodzinnych, mogli blisko i korzystnie sprzedawać swoje wyroby. Zyskają na tym nie tylko rolnicy, ale również polskie rodziny, które otrzymają lokalną, świeżą i zdrową żywność od lokalnych producentów."

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył w słowach skierowanych do uczestników obchodów, że "to, że mamy chleb, że mamy bezpieczeństwo żywności, że możemy walczyć z pandemią koronawirusa, to powinno nas skłaniać do wdzięczności polskiej wsi. Bo to wszystko zapewniają polscy rolnicy." Minister zaznaczył, że "Ministerstwo Rolnictwa pracuje intensywnie nad sprawnym, nowoczesnym systemem ubezpieczeń upraw, zwierząt gospodarskich i dochodów rolniczych, a także nad poprawą pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym".

W uroczystościach wziął udział Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka.

Poprzednie Ogólnopolskie Święta "Wdzięczni polskiej wsi" zorganizowano w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie i w Kolnie na Podlasiu.