Strona główna/Aktualności/Rozmowy o współpracy z nowym ambasadorem Uzbekistanu w Polsce

Rozmowy o współpracy z nowym ambasadorem Uzbekistanu w Polsce

Aktualności 2024-02-20

Podsekretarz stanu Adam Nowak spotkał się 13 lutego br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z nowym ambasadorem Uzbekistanu w Polsce Amirsaidem Agzamhodżajewem. Wiceminister pogratulował nowemu ambasadorowi objęcia misji w Warszawie i wyraził nadzieję na umocnienie polsko-uzbekistańskiej współpracy. 

Rozmowy wiceministra Adama Nowaka z ambasadorem Uzbekistanu Amirsaidem Agzamkhodjaevem (fot. MRiRW)

Stanowisko Polski

Wiceminister Adam Nowak potwierdził, że Polska jest zainteresowana i gotowa do pogłębienia współpracy w sektorze rolnym - To sektor bardzo ważny zarówno dla gospodarki Polski jak i  gospodarki Uzbekistanu, a wymiana handlowa towarami rolno-spożywczymi ma ogromny potencjał - powiedział wiceminister Nowak.

- Obserwujemy wzrost polskiego eksportu rolnego do Uzbekistanu. To pokazuje, że uzbeccy konsumenci są zainteresowani polskimi produktami i mają do nich zaufanie - podkreślił podsekretarz stanu Adam Nowak.

Obecnie są to przede wszystkim mięso drobiowe i podroby, które zajmują pierwszą pozycję w polskim eksporcie do Uzbekistanu.

Wiceminister Nowak wyraził również nadzieję na szybkie wyeliminowanie barier w dostępie do rynku uzbekistańskiego, które ograniczają rozwój wzajemnego handlu. Podczas spotkania postulaty strony polskiej przedstawił Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Stanowisko Uzbekistanu

Ambasador Amirsaid Agzamhodżajew potwierdził chęć współpracy z Polską w sprawach rolnych. Zaproponował zorganizowanie w Taszkencie inauguracyjnego posiedzenia polsko-uzbekistańskiej grupy roboczej ds. rolnictwa, połączonego z Forum Biznesu Polska-Uzbekistan.  Ambasador Agzamhodżajew zaznaczył, że strona uzbekistańska jest szczególnie zainteresowana polskim doświadczeniem związanym z nowoczesnymi technologiami w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, hodowli zwierząt, rybołówstwa i klastrów rolniczych, a także z migracją zarobkową, współpracą naukowo-badawczą oraz uniwersytecką.

Obszary współpracy

Jako potencjalne kierunki współpracy Ambasador wskazał produkcję pasz i mieszanek paszowych (w Uzbekistanie jest duże zapotrzebowanie na te towary), sadownictwo i szkółkarstwo.

Wymiana handlowa z Uzbekistanem

W okresie od stycznia do października 2023 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych do Uzbekistanu wyniosła 54,5 miliona euro - to wzrost o 85,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Do Uzbekistanu eksportowaliśmy głównie mięso i jadalne podroby z  drobiu, czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, pozostałe przetworzone lub mrożone warzywa - głównie ziemniaki oraz karmę dla zwierząt.

Źródło: MRiRW

 

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska