do góry
Strona główna/Aktualności/Robocze spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie ASF

Robocze spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie ASF

Aktualności 2019-09-17

W delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, odbyło się 16 września 2019 r. spotkanie delegacji Czech i Polski pod przewodnictwem wiceministrów obu państw, odpowiedzialnych za rolnictwo. Tematem spotkania była współpraca obu państw w związku z afrykańskim pomorem świń. Spotkanie miało także na celu wypracowanie wspólnego stanowiska na spotkanie w Pradze, gdzie w dniach 3-4 października odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej w formule +6.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Szymon Giżyński, wskazał m.in na potrzebę ustaleń na poziomie Unii Europejskiej związanych z redukcją populacji dzików, modyfikacji regulacji handlowych, czy wsparcia finansowego i logistycznego każdego z państw, które walczy z ASF.

Z kolei czeski wiceminister ds. rolnictwa i przemysłu żywnościowego, Jindřich Fialka, przypomniał, że Czechy są jedynym krajem europejskim w którym problem ASF ogranicza się wyłącznie do dzików. Czeskie doświadczenia walki z chorobą mogą być cenne także dla Polski.

Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka, wskazał na potrzebę uświadamiania społeczeństwa, że także ludzie nie zachowując zasad bioasekuracji, mogą być wektorem przenoszącym chorobę wirusową jaką jest ASF z lasów do chlewni.