Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 29 kwietnia 2025 r.
Aktualności
2025-04-29
Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy oraz rozprzestrzenianiem się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce - najważniejsze informacje:
- W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Stabilna sytuacja występuje również na Słowacji i na Węgrzech. Komisja Europejska rozszerzyła obszary objęte ograniczeniami oraz przedłużyła środki związane ze stwierdzeniem ostatniego ogniska pryszczycy na Węgrzech do 30 maja 2025 r.
- Główny Inspektorat Weterynarii przekazał wojewódzkim lekarzom weterynarii do stosowania "Procedurę zwalczania i monitorowania pryszczycy u zwierząt dzikich z gatunków wrażliwych oraz zwierząt z gatunków wrażliwych utrzymywanych w ośrodkach odizolowanych". Rekomendacja działań powstała po konsultacjach z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska i będzie wdrażana w maju, po spotkaniach informacyjnych organizowanych we wszystkich województwach.
- Za gatunki wrażliwe wśród zwierząt dzikich, które mają być objęte monitoringiem i zwalczaniem choroby w razie jej wystąpienia uznaje się parzystokopytne zwierzęta z rodziny jeleniowatych (sarny, jelenie, daniele, łosie, muflony, żubry) oraz dziki. Pryszczyca u dzikich zwierząt nie stanowi istotnego zagrożenia dla tych populacji, jednak zwłoki dzików stanowić mogą długotrwały rezerwuar wirusa. W ramach monitoringu bada się wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych na obszarze zagrożenia pryszczycą (padłe, odstrzelone oraz po wypadkach komunikacyjnych), a za obszar zapowietrzony, tj. strefę objętą zakażeniem, uznaje się obszar w promieniu min. 10 km od ogniska choroby. Jak wskazuje „Procedura zwalczania i monitorowania pryszczycy u zwierząt dzikich z gatunków wrażliwych oraz zwierząt z gatunków wrażliwych utrzymywanych w ośrodkach odizolowanych”, monitoringiem należy objąć osobniki w obszarze do 60 km od obszaru zapowietrzonego (np. w granicach administracyjnych powiatu i powiatów przyległych) albo na terenie obwodu łowieckiego i obwodów przyległych.
- Informację o konieczności wzmożonej obserwacji terenów wchodzących w skład obwodów łowieckich pod kątem stwierdzenia upadków jeleni, danieli, saren, łosi i dzików wystosował do wszystkich kół łowieckich również Polski Związek Łowiecki.
- Aktualnie w Polsce mamy potwierdzone 83 ogniska grypy ptaków w gospodarstwach komercyjnych. Dla porównania Węgry zgłosiły już 99 ognisk HPAI i wobec wzrostu zakażeń władze węgierskie podjęły decyzje o rozszerzeniu obszarów objętych ograniczeniami oraz wprowadzeniu dodatkowych restrykcji. W planach jest także tworzenie nowych przepisów ustalających minimalny dystans, jaki będzie musiał być spełniony przy budowie nowych ferm drobiu.