Strona główna/Aktualności/Podróż tygrysów z Włoch do Dagestanu

Podróż tygrysów z Włoch do Dagestanu

Aktualności 2019-11-07

22 października 2019 r. Wtorek. Włochy. Latina, ok. 60 km na południe od Rzymu. Godziny popołudniowe. Początek trasy.

Właściwe władze weterynaryjne Włoch wydają zgodę na transport. Stwierdzają, że zwierzęta, środek transportu i przewoźnik spełniają wymagania związane z podróżą.

24 października 2019 r. Czwartek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Godziny wieczorne.

Transport z tygrysami przyjeżdża do Koroszczyna po godzinie 22.

25 października 2019 r. Piątek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Godziny przedpołudniowe.

Po uzupełnieniu dokumentacji przez przewoźnika kontrola jest zakończona o godzinie 10.50.

Odbywa się JEDYNA kontrola dobrostanu zwierząt w transporcie. Urzędowi lekarze weterynarii sprawdzają, czy transport opuszczający Unię Europejską jest zgodny z informacją w elektronicznym systemie TRACES.

Według deklaracji przewoźnika planowany był odpoczynek zwierząt (wyładowanie) w miejscowości Briańsk - oddalonej ok. 900 km od Koroszczyna.

Stan zwierząt pozwalał na dalszą podróż do Briańska - Ocena stanu zwierząt jako dobry, dotyczyła tylko i wyłącznie oceny stanu umożliwiającego dotarcie zwierząt do miejsca odpoczynku. Przewoźnik został poinformowany o braku świadectw weterynaryjnych dla zwierząt, niezbędnych do przedłożenia odpowiednim władzom białoruskim. Uprzedzono go, że może to spowodować problemy z przekroczeniem granicy z Białorusią, mimo to właściciel zwierząt podjął decyzję o kontynuowaniu podróży.

25 października 2019 r. Piątek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Godziny wieczorne.

Ok. godziny 19.30 transport z tygrysami wraca do Koroszczyna. Okazuje się, że dwaj Włosi z transportu nie mają wiz.

26 października 2019 r. Sobota. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Noc i wieczór.

Ok. godziny 1.20 samochód z tygrysami ponownie wyrusza w kierunku granicy z Białorusią. Tym razem kieruje nim Rosjanin, który nie potrzebuje wizy na Białoruś.

Ok. godziny 22.00 samochód z tygrysami wraca.

Białoruskie służby graniczne nie zezwoliły na wjazd tygrysów na teren Białorusi. Powodem braki świadectw weterynaryjnych dla tygrysów, a nie stan zwierząt, ani warunki transportu.

27 października 2019 r. Niedziela. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią. Od świtu do zmierzchu.

Samochód z tygrysami podjeżdża pod rampę GrIW o 5.45.

Graniczny Lekarz Weterynarii w Koroszczynie nie miał możliwości zorganizowania odpoczynku dla tygrysów ponieważ na posterunku granicznym brak jest infrastruktury do rozładunku nieudomowionych zwierząt drapieżnych. Tygrysy należą do jednego z najniebezpieczniejszych gatunków zwierząt, więc postępowanie z nimi wymaga niezwykłej ostrożności. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi.

Graniczny Lekarz Weterynarii udzielił przewoźnikowi niezbędnego wsparcia, by zapewnić tygrysom pożywienie i niezbędne akcesoria do pojenia.

O 18.35 Graniczny Lekarz Weterynarii otrzymuje informację od Ambasady Włoch (nie od właściciela) o padnięciu jednego z tygrysów w drodze z granicy białoruskiej do Koroszyna.

Sekcję zwłok zwierzęcia przeprowadził lekarz weterynarii Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu Jarosław Przybylski, 29 października o godzinie 20.00 - w protokole informuje o dobrej kondycji zwierzęcia i że powodem śmierci była mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego wynikająca z błędów żywieniowych w trakcie transportu.

28 października 2019 r. Poniedziałek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią.

Od godzin porannych. Prowadzący transport odmawiają współpracy i powrotu do Włoch. Graniczny Lekarz Weterynarii poszukuje rozwiązania - możliwości umieszczenia tygrysów w ZOO w Zamościu, Płocku, Warszawie, zoosafari w Borysewie. Każde z tych miejsc informuje, że nie może przyjąć tygrysów. Zgodę wyraża tylko ZOO w Poznaniu, na przyjęcie dwóch tygrysów warunkiem pokrycia kosztów ich pobytu. Potem liczba możliwych do przyjęcia przez ZOO tygrysów wzrasta do 9. Ostatecznie do ZOO w Poznaniu trafi 7 tygrysów a do ZOO w Człuchowie pozostałe 2 tygrysy.

29 października 2019 r. Wtorek. Polska. Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie ok. 5 km od granicy z Białorusią.

Graniczny Lekarz Weterynarii zawiadamia organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez przewożących. Sprawa trafia do prokuratury. Policja składa do Wójta Gminy Terespol wniosek o odebranie zwierząt dotychczasowemu właścicielowi, co umożliwia ich transport w miejsce czasowego odpoczynku.

30 października 2019 r. Środa. Polska. Koroszczyn. Poznań. Człuchów.

Wójt Gminy Terespol wydaje decyzję o czasowym odebraniu zwierząt dotychczasowemu właścicielowi. Późniejsze wypowiedzi osób odbierających dwa tygrysy w Człuchowie, mówią o tym, że zwierzęta są „w dobrym stanie”, czy w „zaskakująco dobrej kondycji”. W godzinach popołudniowych transport z tygrysami rusza do Poznania i Człuchowa.

31 października 2019 r. Czwartek. Polska. Poznań.

Zakończenie wyładunku tygrysów w ZOO w Poznaniu.

do góry