Strona główna/Aktualności/Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący planowanej jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący planowanej jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Aktualności 2023-09-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu jesiennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminach:

- między 9 września a 20 września 2023 r. na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego,

- między 18 września a 28 września 2023 r. na terenie województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko - mazurskiego;

- między 21 września a 3 października 2023 r. na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest w sposób polegający na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji - Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę (przykładowe zdjęcie poniżej).

Przynęta dla lisów zawierająca szczepionkę przeciwko wściekliźnie w kształcie owalnym oraz w kształcie kwadratu w kolorze czarnym oraz brązowym

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska