Strona główna/Aktualności/ Nadzwyczajne spotkanie Grupy Roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii i Głównych Inspektorów ds. Zdrowia Roślin w dniu 8.03.2022 r.

Nadzwyczajne spotkanie Grupy Roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii i Głównych Inspektorów ds. Zdrowia Roślin w dniu 8.03.2022 r.

Aktualności 2022-03-10

W dniu 8 marca 2022 r. odbyło się nadzwyczajne spotkanie Głównych Lekarzy Weterynarii i Głównych Inspektorów ds. Zdrowia Roślin, zwołane w związku z sytuacją na Ukrainie.

Tematy, które zostały poruszone podczas spotkania to m.in. kwestia zwierząt towarzyszących oraz innych gatunków zwierząt podróżujących z uchodźcami z Ukrainy oraz z obywatelami UE powracającymi z Rosji i Białorusi, przewozu roślin w bagażu osobistym, przepływu towarów w ramach akcji humanitarnych z państw trzecich tranzytem przez UE oraz udziału ekspertów rosyjskich i białoruskich w działaniach UE (np. programy zwalczania i EURL/EURC).

W spotkaniu wziął udział Główny Lekarz Weterynarii, pan Paweł Niemczuk oraz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, pan Krzysztof Jażdżewski.

Zarówno KE jak i przedstawiciele PCz, które zabrały głos podczas spotkania, odniosły się sceptycznie do kwestii przewożenia psów bezdomnych i ze schronisk na teren UE.

do góry 2
Fundusze Europejskie. Unia Europejska