Strona główna/Komunikaty/Komunikat dotyczący likwidacji czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce

Komunikat dotyczący likwidacji czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce

Komunikaty 2016-06-27

Od dnia 24 czerwca 2016 r., tj. od dnia wyznaczenia czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce, zlokalizowanym w gospodarstwie położonym w gminie Hajnówka w powiecie hajnowskim, województwo podlaskie, prowadzono działania w celu jego likwidacji, które zakończono do dnia 25 czerwca br.

Zgodnie z przepisami prawa w ognisku choroby wszystkie świnie zostały zabite a ich zwłoki przekazane do utylizacji, zaś samo gospodarstwo zostało poddane dezynfekcji.

Ponadto, wokół ogniska ASF ustanowiono obszar zapowietrzony i zagrożony, jak również rozpoczęto kontrole gospodarstw w obszarze zapowietrzonym. W gospodarstwach powiązanych epizootycznie z ogniskiem choroby wprowadzono restrykcje weterynaryjne oraz pobrano próbki do badań w celu wykluczenia ASF - na chwilę obecną wszystkie wyniki badań w kierunku ASF pobrane w tych gospodarstwach są ujemne.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

O postępach działań Główny Lekarz Weterynarii będzie informował na bieżąco.

do góry