Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Podsumowanie-polskiej-prezydencji-w-obszarze-rolnym/idn:2918
Drukuj grafikę : tak / nie

Podsumowanie polskiej prezydencji w obszarze rolnym

Podsumowanie polskiej prezydencji w obszarze rolnym

Aktualności 2025-07-08

3 lipca 2025 r. w Sejmie RP odbyła się Konferencja podsumowująca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa i rozwoju wsi, zorganizowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, w której uczestniczył Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
Podczas sprawowania prezydencji Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) efektywnie reprezentował Polskę w kształtowaniu unijnej polityki zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności.
Główny Lekarz Weterynarii podsumował podjęte działania. GIW przewodniczył trzem grupom roboczym w Radzie Unii Europejskiej: Grupie Głównych Lekarzy Weterynarii, Grupie Poczdamskiej oraz Grupie ds. zdrowia zwierząt-WOAH. Zorganizowano łącznie 9 spotkań, w tym czerwcowe posiedzenie głównych lekarzy weterynarii w Gdańsku.
W ramach Grupy CVO, GIW skupił się na takich kwestiach jak ujednolicenie systemów przekazywania danych do EFSA i HaDEA oraz strategiczna rola prywatnych lekarzy weterynarii w unijnym systemie nadzoru i kontroli. Poruszano także kwestie bieżące, takie jak sytuacja epidemiologiczna, bioasekuracja czy wyłączenie koniowatych z łańcucha pokarmowego. Polska włączyła do agendy bieżące wyzwania, m.in. sytuację epidemiologiczną, programy bioasekuracji, rozwiązanie problemów w eksporcie bydła do Turcji czy współfinansowanie działań weterynaryjnych przez UE. Dzięki opracowaniu dwóch szczegółowych kwestionariuszy Polska rozpoczęła ważną debatę oraz stworzyła bazę do dalszych prac w ramach TRIO prezydencji (Polska-Dania-Cypr).
W ramach Grupy Poczdamskiej GIW skutecznie koordynował działania wobec krajów trzecich, usprawniając dialog w sprawach handlu produktami pochodzenia zwierzęcego. Efektem było m.in. opracowanie kwestionariusza nt. priorytetów otwarcia rynków i regionalizacji, zaprezentowanego w Brukseli, który wyznaczyć ma nowy kierunek współpracy z państwami spoza UE.
Istotnym osiągnięciem była również koordynacja przygotowań do 92. Sesji Generalnej WOAH - Polska zadbała o spójność stanowiska UE i skutecznie wspierała KE w kontaktach z krajami trzecimi. Ważnymi wydarzeniami podczas prezydencji były dwie konferencje eksperckie - w Brukseli (dot. m.in. dobrostanu drobiu) i Warszawie (o wykorzystaniu białka owadziego w paszach). Obie podkreśliły zaangażowanie polskiej Inspekcji Weterynaryjnej w nowoczesne i zrównoważone podejście do bezpieczeństwa żywności.
Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu GIW, Polska pozostawiła trwały ślad w polityce weterynaryjnej UE i zainicjowała działania, które będą kontynuowane przez Danię i Cypr. Jak
podkreślono podczas konferencji - zdrowie zwierząt i bezpieczeństwo żywności to dziś fundamenty europejskiego bezpieczeństwa.
Główny Lekarz Weterynarii podziękował pracownikom GIW i Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli biorącym udział w pracach związanych z prezydencją.
Pełny zapis konferencji dostępny jest pod linkiem.

kategoria: Podsumowanie polskiej prezydencji w obszarze rolnym 03.07.2025 [1]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Podsumowanie PPwRUE_3-07-2025_sejm
ilość pobrań: 80
2025-07-08 12:01 1.53MB Podsumowanie PPwRUE_3-07-2025_sejm 1.53MB
Fundusze Europejskie. Unia Europejska